Odgrzybianie

Grzyby pleśniowe to powszechny problem, który dotyczy wielu mieszkań i domów. Główną przyczyną powstawania ciemnych wykwitów jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza, wysoka wilgotność oraz niedogrzanie pomieszczeń. Zagrzybione ściany to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim źródło wielu problemów zdrowotnych, takich jak astma, alergia, zapalenie zatok czy płuc, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak zapobiegać i zwalczać ten problem.

Jedną z głównych przyczyn pojawiania się grzybów i pleśni na ścianach  jest nadmierna wilgotność powietrza i niewłaściwa wentylacja pomieszczeń co prowadzi do kondensacji pary wodnej zarówno w nowych, starych czy też wyremontowanych obiektach, indywidualnych gospodarstwach domowych.

Ponadto częstą przyczyną pojawienia się problemu grzybów i pleśni jest stan po zalaniu mieszkania, dlatego tak ważne jest osuszenie tych pomieszczeń. Wilgoć wytwarzana jest również każdego dnia przez nas samych (gotowanie, pranie, kąpiele).

Zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń (pokoje, kuchnie, łazienki), szczelnie zamknięte okna czy zatkane klatki wentylacyjne przyczyniają się do tego, że wilgotność powietrza wzrasta.

Nieestetyczne i szkodliwe dla naszego zdrowia wykwity grzybów i pleśni pojawiają się najczęściej wokół okien, drzwi oraz na styku ścian i podłóg oraz sufitów.

Wilgoć może przedostawać się do poszczególnych pomieszczeń również z zewnętrznej  budynku, np. w wyniku uszkodzenia rynny, przeciekającego dachu czy innych wad konstrukcyjnych obiektu. W takiej sytuacji zwalczanie grzyba w domu należy rozpocząć od usunięcia usterki, odpowiedzialnej za jego powstanie.

Pamiętaj o regularnej wentylacji pomieszczeń

Tzw. wentylację grawitacyjną mogą w znacznym stopniu zaburzać bardzo szczelne plastikowe okna. Należy więc pamiętać o ich rozszczelnianiu, szczególnie podczas gotowania, suszenia prania czy podczas kąpieli.

Nie bez znaczenia jest również panująca w mieszkaniu temperatura powietrza.

Zarówno grzyby, jak i pleśń dużo łatwiej zadomawiają się w pomieszczeniach wilgotnych i niedogrzanych, dlatego aby zapobiec pojawieniu się wykwitów na sufitach i ścianach, należy pamiętać o tym, aby w mieszkaniu panowała temperatura co najmniej 20°C a wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosiła pomiędzy 40 -60% . 

Stosowane przez nas preparaty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin i wyposażenia. Preparaty te skutecznie zwalczają grzyby pleśniowe i jednocześnie zabezpieczają powierzchnię przed ich ponownym narastaniem.